Klimator – czym różni się od wentylatora i jakie ma zalety

klimator Air Naturel Polair

Wraz z nastaniem letnich upałów, każdy szuka najlepszego dla siebie rozwiązania, które zapewni mu ochłodę i orzeźwienie. Największą popularnością cieszą się tradycyjne wentylatory przenośne: wentylatory stojące ze śmigłem lub wentylatory kolumnowe, a także małe wentylatory biurkowe. Warto jednak zainteresować się również takim urządzeniem, jak klimator. Jest on świetną alternatywą nie tylko dla wentylatorów, ale przede wszystkim dla klimatyzatorów. Dowiedzcie się więcej na ten temat!

 

Co to jest klimator i jak działa

Klimator często nazywany jest klimatyzerem lub klimatyzatorem wodnym. Jego nazwa wzięła się od sposobu chłodzenia. Klimatory wyposażone są we wkłady chłodzące (pojemnik na lód) oraz zbiornik na wodę. Gorące powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez wentylator, następnie przechodzi przez wkłady chłodzące i następuje proces parowania. Dzięki temu z klimatora wydobywa się orzeźwiający powiew powietrza. Dzięki takiemu działaniu urządzenia, zwiększa się również wilgotność powietrza w pomieszczeniu (podobnie jak w przypadku działania wentylatora z nawilżaczem).

Klimatory często wyposażone są dodatkowo w filtry powietrza, które wyłapują zanieczyszczenia (cząsteczki kurzu) oczyszczając tym samym otoczenie. Dzięki dodaniu trybu oscylacji do urządzenia, pracuje ono wydajnie w całym pomieszczeniu zapewniając świeże i chłodne powietrze.

Zalety klimatora

Na rynku dostępnych jest sporo urządzeń tego typu. Są one różnej wielkości. Możemy kupić klimator zarówno do domu, do biura czy nawet do samochodu. Większe modele można postawić na podłodze, mniejsze mają rozmiary podobne do wentylatorów biurkowych. Wśród ich największych zalet można wyróżnić cichą pracę. Klimatory często są wyposażone w timer, a do zestawu dołączany jest pilot, ułatwiający sterowanie z odległości. Dzięki prostej budowie urządzenia, łatwo dbać o utrzymanie go w czystości. Wśród zalet warto również wspomnieć o tym, że klimatory są przyjazne środowisku i cechują się niskim zużyciem energii. Ich wydajność zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury. Należy pamiętać o tym, że w wyniku pracy klimatora powietrze w pomieszczeniu staje się bardziej nawilżone, otwarcie okien nie tylko nie zmniejsza jego efektywności, ale wręcz zapobiega przewilgoceniu.

Klimator jest urządzeniem energooszczędnym i ekologicznym. Jest często porównywany do klimatyzatora. w zestawieniu z nim jest jednak dużo tańszy zarówno w zakupie, jak i późniejszej eksploatacji.

Klimator czy wentylator – co wybrać? (podobieństwa i różnice)

Zarówno klimator, jak i wentylator przenośny wybieramy w celu zapewnienia ochłody podczas upałów. Dobieramy je w zależności od swoich potrzeb i możliwości. Czym różnią się od siebie te urządzenia?

  • powierzchnia działania – wentylatory, w zależności od rodzaju, działają bardziej punktowo (wentylator biurkowy) lub w większych pomieszczeniach (wentylator stojący – podłogowy i wentylator kolumnowy). Klimatory mają większą moc działania, dlatego z łatwością schłodzą powietrze nawet w dużym pomieszczeniu
  • nawilżanie – większość wentylatorów zapewnia uczucie chłodu tylko za pomocą wytwarzanego powiewu powietrza. Tylko jeden rodzaj wentylatorów – wentylator z nawilżaczem, oprócz ochłody wytwarza także przyjemną mgiełkę (urządzenie posiada zbiornik z wodą). W przypadku klimatorów – każdy model posiada wkłady chłodzące (wypełnione wodą lub lodem) i zbiornik wody, dzięki czemu oprócz orzeźwienia, zapewnia lepsze nawilżenie powietrza
  • głośność – niektóre wentylatory, zwłaszcza te wyposażone jedynie w podstawowe funkcje, mogą być dosyć głośne. Zaletą klimatora jest bardzo cicha praca
  • cena – wentylatory są bardziej ekonomiczne od klimatorów, zarówno pod kątem energooszczędności, jak i ceny zakupu

 

wentylator biurkowy Air Naturel Naos

Możliwość komentowania jest wyłączona.