Optymalny poziom wilgotności

ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Gota Blanc__V2_5_AirNaturel_NIDO

Mierzymy poziom wilgoci

Swobodny oddech człowieka zależny jest nie tylko od stanu zdrowia czy temperatury otoczenia, ale także od poziomu wilgoci w powietrzu. Optymalna wilgotność powinna mieścić się w granicach 40-60%, w innym przypadku mogą zacząć się kłopoty ze zdrowiem i powstać różnego typu szkody materialne. Niestety, kupienie zwykłego osuszacza lub nawilżacza często nie załatwia problemu, ponieważ takie urządzenie wymaga nadzoru. I tu wchodzą na scenę higrostaty – urządzenia, dzięki którym poziom wilgotności powietrza jest zawsze pod kontrolą.

 Co to jest higrostat?

Higrostat to specjalny aparat służący do utrzymywania określonego, wskazanego przez użytkownika poziomu wilgotności w pomieszczeniu, będący częścią osuszaczy lub nawilżaczy powietrza. Są też higrometry będące osobnymi aparatami, które można do już posiadanego osuszacza lub nawilżacza dołączyć, wzbogacając w ten sposób jego funkcjonalność.

Dlaczego jest tak przydatny?

Bez higrostatu urządzenia służące do nawilżenia lub przeciwnie – osuszenia powietrza – działają nieco na pół gwizdka. Łatwo wtedy o przeoczenie faktu, że pożądany poziom wilgoci już dawno został osiągnięty, a w naszym mieszkaniu zrobiło się albo zbyt mokro, albo wręcz przeciwnie – zbyt sucho. Pozostawione samemu sobie urządzenie będzie działało tak długo, jak będzie włączone lub – w przypadku nawilżaczy – do momentu aż zbiornik z wodą będzie pusty. W ten sposób tak naprawdę nigdy nie wiemy do końca, czy urządzenie zadziałało prawidłowo. Dzięki higrostatowi zalecony poziom wilgotności nigdy nie jest przekroczony lub zaniżony. Działa to w ten sposób, ze w momencie, gdy wskazany poziom wilgotności zostaje osiągnięty, higrostat automatycznie wyłącza urządzenie, by włączyć je ponownie, gdy poziom ten zaczyna spadać (w nawilżaczach) lub podnosić się (w osuszaczach).

Gdzie powinien być stosowany?

To ważne zwłaszcza w tych pomieszczeniach, gdzie jakikolwiek nadmiar wilgoci (lub jej niedobór) może spowodować szkody – w archiwach, bibliotekach, a także w miejscach, gdzie się hoduje kwiaty. We naszych własnych domach też są bardzo przydatne, ponieważ oszczędzają czas, który trzeba poświęcić na częste sprawdzanie, czy np. nawilżacz należałoby już wyłączyć czy nie, bo na stołach lub podłodze zaczęła się już zbierać warstewka wilgoci…

To pożyteczne i funkcjonalne urządzenie, które zdecydowanie spełnia swoją rolę tam, gdzie dbałość o właściwy poziom wilgoci jest istotna z punktu widzenia nie tylko zdrowia, ale także ze względu na szkody materialne, jakie mogłyby powstać na skutek nadmiaru lub niedoboru wilgotności w powietrzu.

Zobacz także osuszacze powietrza:

Osuszacz powietrza Ecoair DC18 (50 m2)

Osuszacz powietrza Ecoair DC12 (35 m2)

Osuszacz adsorpcyjny Ecoair DD1 Simple

Osuszacz adsorpcyjny Ecoair DD1 MK5 Classic z jonizacją

Możliwość komentowania jest wyłączona.